Nieodłączny element krajobrazu miast
Mała architektura miejska to nieodłączny element krajobrazu miasta. Tworzą ją różnego rodzaju kosze uliczne, parkowe, kosze do segregacji śmieci oraz na psie odchody, a także ławki, siłownie zewnętrzne, stojaki na rowery czy donice na kwiaty. Mała architektura miejska pomaga komfortowo funkcjonować w miejscach publicznych – służy do rekreacji (np. ławki), organizacji (stojaki na rowery) lub ułatwia zachowywanie czystości (kosze).
Z uwagi na montowanie małej architektury miejskiej na zewnątrz, elementy powinny być wykonane z odpornych na różne czynniki zewnętrzne tworzyw. O jakich zagrożeniach mówimy? Opady atmosferyczne, promieniowanie słoneczne. zmienna temperatura oraz uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że mała architektura miejska traci swój dawny blask i prezentuje się nieestetycznie. Korozja, wilgoć, wgniecenia i odpryskująca farba to tylko część zagrożeń, jakie mogą dotknąć elementów małej architektury miejskiej.
Z tego powodu warto zdecydować się małej architektury miejskiej, wykonanej z trwałych tworzyw, takich jak stal cynkowana ogniowo, stal nierdzewna oraz naturalne drewno, zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci odpowiednimi lakierami i farbami. Dodatkowo poza wysoką funkcjonalnością, mała architektura miejska powinna być także zaprojektowana z myślą o krajobrazie miasta i wpasowywać się w jego okolicę, stanowiąc jednocześnie jego ozdobę.