5 szybkich faktów na temat frezowania CNC

Technologia komputerowego sterowania numerycznego (CNC) istnieje od lat pięćdziesiątych; frezarki sięgają czasów rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Chociaż żadna z nich nie jest nowa, wciąż istnieje zaskakująca ilość zamieszania wokół tego, czym jest frezowanie CNC i jak to działa.

Być może słyszałeś już wcześniej o frezowaniu CNC, ale nie jesteś pewien, co to oznacza – lub czym różni się od obróbki CNC, tokarek CNC lub innych modnych haseł związanych z maszynami.

W tym artykule przyjrzymy się pięciu szybkim faktom na temat frezowania CNC, co pozwoli lepiej zrozumieć technologię stojącą za frezowaniem CNC i jak może Ci pomóc.

1. Całe frezowanie to obróbka skrawaniem

Czym jest obróbka skrawaniem a czym toczenie cnc? Obróbka jest procesem mechanicznym, subtraktywnym. Oznacza to, że usuwa materiał z przedmiotu za pomocą środków fizycznych – metal na metalu, wiertła, śruby itp. Obróbka oczywiście nie jest niczym nowym, a dwa podstawowe sposoby obróbki mechanicznej w świecie przemysłowym to tokarki i frezarki. Oba te narzędzia to właściwe obrabiarki – oba mechanicznie usuwają materiał lub służa do toczenie cnc.

Frezy różnią się nieco od tokarek. Frezy wykorzystują narzędzie obrotowe, frez, do odcinania lub wiercenia materiału. Frez obraca się szybko, gdy obrabiany przedmiot jest zamocowany. W zależności od dokładnej konfiguracji frezu, obrabiany przedmiot lub frez będzie się powoli przesuwał, aby przesunąć obrabiany przedmiot przez maszynę.

Tokarki zmieniają rzeczy, służą do toczenia CNC Obrabiany przedmiot szybko się obraca, podczas gdy frez powoli przesuwa się wzdłuż części, aby usunąć materiał. 

2. Nie wszystkie CNC to frezowanie (lub obróbka skrawaniem!)

Podczas gdy całe frezowanie to obróbka skrawaniem, nie wszystkie maszyny CNC to obróbka skrawaniem. To może być mylące, ale CNC odnosi się do technologii, a nie do konkretnego procesu. Ta technologia może być stosowana do frezarek i tokarek jako część tradycyjnego procesu obróbki, ale CNC może być również używana z elektronicznymi maszynami wyładowczymi (EDM), wycinarkami wodnymi, drukarkami 3D i wieloma innymi maszynami.

Kiedy ktoś odnosi się do obróbki CNC, dobrze jest wyjaśnić, co ma na myśli. Czy mówią o całej gamie maszyn wyposażonych w CNC, czy nawet o ogólnej idei automatyki przemysłowej? A może mają na myśli tokarkę lub frezarkę CNC?

3. Młyny mogą być pionowe lub poziome

Istnieje więcej niż jeden rodzaj młyna; dwa najczęstsze typy to młyny poziome i pionowe , nawiązujące do osi ruchu frezu. Dla nowicjusza oba rodzaje frezów wydają się nieco podobne, ze stołem do mocowania przedmiotu obrabianego, ramieniem wystającym ponad stół i frezem zamontowanym pod ramieniem.

Przy bliższym przyjrzeniu różnice stają się bardziej widoczne. Na młynie poziomym nóż spoczywa na altanie – pręcie rozciągającym się pomiędzy korpusem młyna a skierowanym w dół ramieniem. Zasadniczo cięcie porusza się tam iz powrotem nad i równolegle do powierzchni stołu warsztatowego poniżej. W młynach poziomych sam stół warsztatowy porusza się wzdłuż osi X, Y i Z. 

Pionowe młyny wyglądają mniej więcej podobnie, ale nie ma altany; ramię kończy się frezem lub wiertłem skierowanym w dół. Głowica tnąca porusza się wzdłuż osi X i Y, umożliwiając powolne wiercenie w obrabianym przedmiocie lub wolniejszą regulację, gdy obrabiany przedmiot jest przesuwany pod nią.

Każdy typ frezarki ma inny zestaw zalet, przy czym młyny pionowe są zwykle mniejsze, tańsze i nieco łatwiejsze w obsłudze niż młyny poziome. Ten ostatni lepiej nadaje się do wielkoskalowych ustawień przemysłowych i może być dość duży do frezowania ciężkich maszyn.

4. CNC poprawia istniejące możliwości

Stworzenie prostej, pionowej frezarki z obsługą CNC nie zapewnia magicznie nowego zakresu ruchu, dodatkowej osi ruchu ani większej mocy. Zamiast tego CNC zapewnia dwie główne korzyści:

  • Precyzja
    Frezarki obsługiwane ręcznie rzadko zapewniają ten sam poziom precyzji, co maszyny CNC. Technologia CNC umożliwia programowanie narzędzi skrawających z wyjątkowo precyzyjnymi naddatkami, ostrzejszymi niż to, co można zwykle zrobić ręcznie.

Bardziej precyzyjne cięcia zapewniają czystsze, lepszej jakości części, ale także sprawiają, że cały proces jest bardziej wydajny. Mniej odpadów, mniej wadliwych części i ogólnie sprawniejszy proces.

  • Automatyzacja
    Dzisiejsze maszyny CNC wykorzystują interfejs komputerowy do programowania zestawu operacji. Wykwalifikowany operator, przeszkolony w programie do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) lub potrafiący programować bezpośrednio w kodzie g (ogólny język maszyn CNC), może zaprojektować program, wprowadzić go, a następnie odejść. Nie ma potrzeby bezpośredniego nadzoru chwila po chwili, z wyjątkiem przypadków, w których potrzebne jest rozwiązywanie problemów.

CNC pozwala jednemu operatorowi nadzorować kilka maszyn CNC jednocześnie, ale pozwala również operatorowi zaprojektować pojedynczy program do produkcji setek, a nawet tysięcy identycznych części.

5. Im więcej (osi), tym weselej

Większość frezarek pracuje z trzema osiami ruchu – X, Y i Z. W typowej frezarce pionowej oś Y i Z byłaby ruchem stołu roboczego, natomiast oś X (góra-dół) zapewnia narzędzie tnące.

Maszyny CNC pozwalają na jeszcze większy zakres ruchu. Przedmioty obrabiane można odwracać, zapewniając oś „A” i „B”, a wszystko to bez regulacji na samym stole warsztatowym. 

Oczywiście te zaawansowane 5-osiowe frezarki CNC kosztują znacznie więcej niż ich 3-osiowe odpowiedniki, ale umożliwiają wykonywanie niezwykle złożonych operacji za jednym razem – a wszystko to bez udziału człowieka.

O frezarkach CNC można dowiedzieć się o wiele więcej, na przykład o tym, jak je zaprogramować, jak działają z programami CAD i jakie materiały można zastosować we frezarce CNC. Ale na razie weź te pięć szybkich faktów, aby zacząć.

Udostępnij: