Weryfikacje czy walidacje?
Walidacje dają możliwość weryfikacji posiadanych umiejętności i kompetencji, nabytych zarówno w szkole, na studiach, jak i dodatkowych kursach, szkoleniach, a także tych zdobytych indywidualnie, np. podczas realizowania swoich pasji lub zainteresowań. Proces ten skupia się na kwestii tego, jakie kompetencje posiada dana osoba i czy jest w stanie to udowodnić, nie zaś w jaki konkretnie sposób umiejętności te nabyła.
Walidacje, czyli…
Proces zdobycia certyfikatu potwierdzającego kompetencje w danym zawodzie to właśnie walidacja. Dzięki niej zwiększają się szanse na znalezienie pracy w przedsiębiorstwach, gdzie poszukiwani są dobrze wykwalifikowani pracownicy. Najczęściej proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest identyfikacja, czyli ogólne sprawdzenie wstępnej wiedzy i umiejętności osoby ubiegającej się o uzyskanie kwalifikacji w zawodzie. Kolejny to dokumentowanie, polegające na gromadzeniu dowodów poświadczających o umiejętnościach i wiedzy. Ostatni, trzeci etap to weryfikacja. Asesor lub grupa asesorów stwierdza, czy zostały spełnione wszystkie wymagania konieczne do potwierdzenia kwalifikacji. Na tym etapie zostaje podjęta decyzja o przyznaniu certyfikatu.
Dokładny przebieg walidacji jest zależny od konkretnej kwalifikacji rynkowej. Część wymagań można wyszukać w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK). Dokładny plan walidacji tworzony jest natomiast przez organizującą ją Instytucję Certyfikującą (IC) i przedstawiony jest na jej stronie internetowej.