Agregat wody lodowej w nowoczesnych systemach wentylacji

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wymagają nie tylko wysokowydajnych urządzeń, ale przede wszystkim ich dopasowania do wielkości obiektu oraz jego funkcji. W biurowcach, budynkach handlowo – usługowych oraz przemysłowych, najczęściej spotkacie dziś agregat wody lodowej. To urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawny system chłodzenia pomieszczeń w obiektach wielkopowierzchniowych.

Z uwagi na wartość inwestycji  nie jest rozwiązaniem polecanym do domów jednorodzinnych, czy niewielkich budynków. Zapewnia za to doskonały stosunek ceny do efektywności w obiektach o znacznych rozmiarach. Agregat wody lodowej cennik ma wyższy niż w przypadku klasycznych rozwiązań klimatyzacji freonowej, jednak koszty jego eksploatacji wypadają znacznie korzystniej w porównaniu do alternatywnych systemów.

Agregat wody lodowej Warszawa

Jak zatem działa agregat wody lodowej Warszawa? Sprzęt ten – inaczej zwany chilerem – połączony jest z urządzeniami końcowymi specjalnie zaprojektowaną instalacją. Woda, którą agregat chłodzi, trafia następnie do odbiorników zamontowanych w poszczególnych pomieszczenia, obniżając temperaturę powietrza. To bardzo skrócony schemat działania agregatu wody lodowej, obrazujący mimo wszystko, sposób funkcjonowania tego urządzenia.

Niezwykle istotne jest, aby zapewnić odpowiednią wydajność systemu. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest zatem właściwe dopasowanie mocy urządzeń końcowych oraz samego agregatu. Pod uwagę brana jest między innymi powierzchnia budynku, a także funkcja, jaką pełni. Inaczej bowiem dopasowuje się moc urządzeń w obiekcie handlowym, a inaczej w przypadku budynków przemysłowych, w których temperaturę podnoszą także pracujące wewnątrz maszyny.

Udostępnij: