Ceramiczne formy wtryskowe
Nie da się ukryć też i tego, że formy wtryskowe wykonuje się z ceramiki lub z połączenia stali z ceramiką. Opcje tego typu są czasami nawet obowiązkowymi, bo niektóre typy tworzyw sztucznych przywierają do stali, a ich oderwanie jest bardzo trudne. Jednym słowem jeśli dana forma jest opcją dość skomplikowaną, to raczej nie da się wyjąć elementu z tworzywa bez jego uszkadzania, a nawet jeśli się da to może to trwać zbyt długo. W tym tkwi problem, bo magnaci przemysłu raczej chcą tego, by element z tworzywa wyskakiwał z formy.
Czy ceramiczne formy pękają?
Ceramiczne formy wtryskowe rzecz jasna mogą pękać i nie ma w tym nic zaskakującego, ale może być też i tak, że forma jest opcją żeliwną, a ceramika to jedynie ta przeźroczysta powłoka na jej powierzchni. Tego typu wymogi spełnia wiele form i co równie ważne właśnie dzięki takowym da się szybko wykonywać te przedmioty z tworzywa, bo rozgrzane tworzywa w formie płynnej się do niej wstrzykuje, potem forma jest chłodzona, otwierana i wypada z niej gotowy element. Wyjątkowo dobrze jest wtedy gdy ten proces da się powtórzyć jak najczęściej w ciągu ośmiu godzin.
Ewolucja form.
Nikogo też nie dziwi to, że najlepszym rodzajem formy wtryskowej jest ten, w którego przypadku można wykonać jak najwięcej gotowych elementów w ciągu jednego dnia, a producenci tych form robią wiele, by ich produkty z roku na rok były doskonalszymi.