Jaki klucz hydrauliczny wybrać?

Klucz hydrauliczny to podstawowe narzędzie każdego hydraulika. Każde zadanie wymaga jednak od specjalisty indywidualnego doboru narzędzia pracy. Klucze hydrauliczne można podzielić na kilka grup, ze względu na zastosowanie:

Klucz nastawny

Najpopularniejsze narzędzie hydraulika. Charakteryzuje się on prostą budową i regulacją rozstawu szczęk za pomocą śrub i nakrętek. Przez swoja prostotę budowy i uniwersalność znajduje się w zestawie każdego majsterkowicza.

Klucz szwedzki

Budowa klucza szwedzkiego jest zbliżona do klucza nastawnego. Różni się jednak ułożeniem ramion. Świetnie nadają się jako klucze do rur gwintowanych.

Klucz do odkręcania i zaworów „żaba”

Popularny klucz „żabka” posiada szczęki regulowane łączącą je śrubą. Ich rowkowata strona zapewnia pewny chwyt przy odkręcaniu rur gładkich o okrągłym profilu.

Dobór klucza hydraulicznego do odpowiedniego zadania nie wydaje się skomplikowany. Jednak warto pamiętać o ergonomii i bezpieczeństwie. Wybierając klucz hydrauliczny należy również zwrócić uwagę na jego długość oraz rozstaw szczęk.

Odpowiednia długość klucza pozwoli jednocześnie zapewnić wystarczający moment siły odkręcania i zakręcania rur. Jednocześnie nie powinien on ograniczać ruchów hydraulika przy pracy w ciasnych zakamarkach.

Inwestując w narzędzia do codziennej pracy kluczami hydraulicznymi warto zainteresować się profesjonalnym sprzętem, przetestowanym przez wielu fachowców. Trwałość materiału z którego jest on wykonany ma szczególnie duże znaczenie przy pracy ze starymi instalacjami.

Udostępnij: