Kornik domowy – jak rozpoznać szkodnika?

Zapewne część posiadaczy drewnianych mebli nie zdaje sobie sprawy, że grozi im poważne niebezpieczeństwo. To samo tyczy się drewnianych schodów, czy innych elementów z tego materiału. Zagraża im biologiczne niebezpieczeństwo. Kornik domowy to zbiorcza nazwa grupy szkodników drewna, które upodobały sobie siedziby ludzkie. Jak rozpoznać ich obecność?

Kornik domowy – rozpoznawanie zagrożenia

Należy zacząć od tego, że jest to nazwa potoczna. Nie istnieje żaden kornik domowy. Elementy drewniane w domach atakuje bowiem grupa owadów, szczególnie często zaś dwa gatunki. Są to: spuszczel pospolity i kołatek domowy. Wielu widziało efekty ich działalności. Niezabezpieczone drewno sypiące się jak próchno. Jak rozpoznać problem? Pierwszym objawem będą niewielkie kopczyki pyłu w okolicy drewna. Larwy tych owadów wyrzucają je z niewielkich otworów na powierzchni. Znalezienie takowych oznacza zasiedlenie i wymagać będzie preparatu przeciw kornikom. W wypadku kołatka domowego wystąpi jeden, dosyć upiorny objaw. Odgłosy dochodzące nocą z drewna.

Kornik domowy może nie istnieć, trzeba jednak z nim walczyć. Warto zasięgnąć porady specjalistów lub kupić preparat odpowiedniej marki. Inaczej problem szybko wymknie się spod kontroli. To zaś będzie oznaczać duże straty. Jeżeli jednak zostaną użyte odpowiednie środki, da się ich uniknąć.

 

Udostępnij: