Korniki w belkach – jak się ich pozbyć?
Zastanawiasz się, jak pozbyć się korników? Korniki, które tak naprawdę nie są robakami, to żywiące się drewnem larwy wielu różnych gatunków chrząszczy. Larwy te, wychodząc z drewna, wydrążają małe okrągłe otwory w meblach, belkach i podłogach, pozostawiając po sobie proszkowaty osad. Korniki w belkach chętnie rozprzestrzeniają się z jednego kawałka drewna na drugi, powodując ostatecznie uszkodzenia – a w niektórych przypadkach poważne problemy konstrukcyjne. Należy zwracać uwagę na pył z otworów wytwarzany przez pojawiające się chrząszcze. Instynktownie kierują się one w stronę światła, dlatego można je zauważyć przy włazach strychowych lub w pobliżu okien. Korniki w belkach – jak się ich pozbyć?
Korniki w belkach – mały robak a wielki problem
Najważniejszym elementem pozbycia się korników jest postawienie prawidłowej diagnozy, dzięki której możliwe będzie zastosowanie najbardziej skutecznego środka przeciw kornikom. W przypadku poważnych problemów, takich jak korniki, zawsze najlepiej powierzyć je specjalistom. W pełni przeszkoleni i doświadczeni inspektorzy prawidłowo określą, czy leczenie jest w ogóle konieczne. Błędna identyfikacja owada może czasami prowadzić do kosztownych i niepotrzebnych rozwiązań. Zarówno w przypadku dużych, jak i małych korników dostępne są komercyjne preparaty w sprayu lub żelu. Są one wstrzykiwane przez małą rurkę do otworów, a także rozpylane na powierzchni mebli lub belek. Aby były skuteczne, wymagają dużej cierpliwości, ponieważ zapomnienie o jednym otworze może doprowadzić do ponownego zarażenia. Ponadto po zakończeniu impregnacji należy owinąć drewno folią.
W przypadku belek stosuje się pewnego rodzaju kołki, które przylegają do drewna w pobliżu miejsc z otworami i uwalniają trujący dla larw gaz. Jest to metoda, w przypadku której konieczna jest pewna znajomość znaków wskazujących na obecność larw i która działa w średnim okresie czasu. W takich przypadkach, jeśli korniki są szeroko rozpowszechnione, bardziej wskazane jest oddanie się w ręce profesjonalistów. Istnieją inne, bardziej domowe metody, które można zastosować w takich przypadkach, np. wstrzyknięcie w otwory mieszaniny olejku z drzewa herbacianego i terpentyny. W przypadku mebli malowanych lub lakierowanych problem polega na tym, że może on je uszkodzić pod względem estetycznym, dlatego aplikację należy wykonać z dużą ostrożnością, a następnie owinąć meble.