Pomiary zapylenia – czy warto je prowadzić?

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy jest jednym z głównych obowiązków pracodawcy. W ostatnim czasie coraz częściej zalicza się do nich również odpowiedni skład atmosfery w miejscu zatrudnienia. Jednym z narzędzi, które służą do jego utrzymania, są pomiary zapylenia

Pomiary zapylenia a BHP

Zapylenie w zakładzie pracy może mieć różnorakie źródła. Najczęściej jest wynikiem procesów produkcyjnych – szlifowania, frezowania czy mielenia. Sam pył, wdychany przez pracowników, jest jednym z czynników ryzyka chorób zawodowych, najczęściej związanych z układem oddechowym. Pomiary zapylenia są – oprócz stosowania środków ochrony indywidualnej – grupą podstawowych działań, zmierzających do ograniczenia oddziaływania szkodliwych substancji, zawartych w powietrzu, na zdrowie personelu.

Wykonywanie pomiarów zapylenia na stanowiskach pracy może w praktyce przyjmować rozmaite formy. Częste jest wykonywanie pomiarów metodą stacjonarną lub użycie dozymetrów, o ile możliwe jest wyposażenie w sprzęt tego typu poszczególnych pracowników. W wielu wypadkach stosuje się również metody, oparte na określaniu ilości pyłów, które osadzają się na filtrach. Niezależnie od wybranej metody badawczej czynności te maja na celu określenie stopnia narażenia osób zatrudnionych w danym środowisku na wysokie stężenie pyłów zawieszonych oraz ewentualne wprowadzenie działań zapobiegawczych.

Udostępnij: